do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Moje konto
Pora pożegnać się z letnim czasem! Pora przestawić zegarki!

To już w ten weekend pożegnamy się z czasem letnim na rzecz czasu zimowego. Większość nowoczesnych domowych zegarków lub też zegarki w naszych telefonach zrobią to same, ale pamiętajmy o naszych naręcznych skarbach!

A skąd tak w ogóle się to wzięło i czemu ma służyć?

Zmianę czasu kojarzymy tylko z jednym na jesień z radością, że pośpimy kolokwialnie mówiąc godzinę dłużej, a na wiosnę smutek, że niestety pośpimy godzinę krócej. Sama zmiana czasu jednak to nie taka prosta sprawa, jest to wręcz logistyczne przedsięwzięcie dla wielu dziedzin czy to w branży przemysłowej czy też transportowej. Wyobraźmy sobie, że przez zmianę czasu ruch wszelkich pociągów wstrzymywany jest na godzinę - to na prawdę dla niektórych dziedzin życia ogromne logistyczne zadanie. Oczywiście dla zwykłego obywatela jest to wręcz niezauważalna kosmetyczna zmiana, ale jednak fajnie jest się czegoś o tym fakcie dowiedzieć!

W tym roku zmiana czasu nastąpi w weekend 26-27 października. Spać będziemy godzinę dłużej, bo zegarki przestawiamy z 3 na 2. Warto wiedzieć, że będzie to najprawdopodobniej ostatnia zmiana czasu jakiej doświadczymy gdyż w 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę, w której zadano  pytanie: czy zmiana czasu na letni powinna przestać obowiązywać. W głosowaniu wzięło udział 4,6 mln mieszkańców Unii Europejskiej. Według oficjalnych wyników ok. 80 proc. respondentów opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu na podstawie wyników 26 marca 2019 zagłosowano, że w 2012 roku zaprzestaniemy zmian czasowych.

Zmiana czasu jest uzasadniana ekonomicznie - ma służyć lepszemu dostosowaniu czasu pracy do długości dnia i bardziej efektywnemu wykorzystaniu światła dziennego, na czym korzystają zakłady pracy, oszczędzając energię elektryczną. Na letniej zmianie czasu zyska nasz czas wolny - będziemy mogliśmy dłużej cieszyć się słońcem (wcześniej przychodzimy do pracy, ale też wychodzimy, gdy jest zupełnie jasno), natomiast cierpi chwilowo nasze życie zawodowe. Naukowcy dowiedli bowiem, że zmiana czasu negatywnie wpływa na naszą efektywność w pracy przez zaburzenie określonego cyklu dnia, do którego przyzwyczajony jest nasz organizm. Skutkuje to spadkiem koncentracji u pracowników.

Pierwszy na pomysł zmiany czasu wpadł Benjamin Franklin. Był to jednak dość luźny pomysł dotyczący tego, że ludzie powinni kłaść się wcześniej spać i wcześniej wstawać. Osobą, która zmianą czasu zajęła się na poważnie, był William Willet, który bez powodzenia próbował stworzyć lobby na rzecz wprowadzenia czasu letniego, co mogłoby pomóc w oszczędzaniu energii.

Jako pierwsi odważyli się wprowadzić czas letni Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku przestawili wskazówki swoich zegarów o godzinę do przodu. Wkrótce za ich przykładem poszła Wielka Brytania, a dwa lata później Amerykanie. W Polsce zmianę czasu wprowadzono jednorazowo w dwudziestoleciu międzywojennym w 1919 r. Do tej praktyki wrócono po wojnie w latach 1946-49, 1957-64 i od 1977 r.

Obecnie czas letni funkcjonuje w blisko w 70 krajach, w tym większości europejskich (poza Islandią, a od 2011 r. Rosją i Białorusią). W innych wysoko rozwiniętych krajach wyjątkiem jest Japonia.

Jak widać zmiana czasu to nie tylko zwyczajna czynność. Za zmianą czasu stoi szereg czynności, logistycznych działań oraz przygotowań. Może i dobrze, że najprawdopodobniej robimy to ostatni raz.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium