do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Moje konto
Czyszczenie i konserwacja elementów zegarka

 

 

Każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć się swoim wymarzonym zegarkiem. Aby tak było należy odpowiedni dbać o poszczególne elementy składające się na zegarek. Dziś zajmiemy się omówieniem tego w jaki sposób należy czyścić i konserwować zegarek, aby długo nam służył. W tym wpisie omawialiśmy prawidłowe użytkowanie zegarka – polecamy zapoznać się z jego treścią znajdziecie tam Państwo ciekawe wskazówki, które umożliwią Wam prawidłową pielęgnację  jednakże tamten wpis poświęcony był głównie zasadom użytkowania poszczególnych elementów – głównie mechanizmu. Dziś natomiast postaramy się przybliżyć zasady czyszczenia i konserwacji paska, bransolety oraz koperty zegarka.

Zacznijmy od paska. Zegarek na pasku ma swój urok, dodatkowo skóra jest niezwykle wygodna w noszeniu. Można powiedzieć, że zegarka na skórzanym pasku praktycznie nie czuje się na ręce, a mim skóra starsza i bardziej uformowana tym lepiej. Warto jednak podkreślić, że skórzany pasek jest bardzo wymagający w swoim użytkowaniu, ale odpowiednio pielęgnowany odwdzięczy się nam pięknym wyglądem i długą żywotnością. Jak wiemy z linkowanego wyżej artykułu do obowiązków właściciela zegarka należy jego prawidłowa pielęgnacja. Jak zatem zadbać o skórzany pasek?

Pasek skórzany noszony codziennie jest nieustannie narażony na działanie potu, wilgoci, nasłonecznienia, zmian temperatur itp. Jeżeli zatem nosimy zegarek na skórzanym pasu codziennie zasada jest prosta codziennie powinniśmy go czyścić i pielęgnować po całym dniu. Wiadomo, że najlepiej jest zapobiegać zniszczeniom a najlepszym zapobieganiem będzie unikanie moczenia, ale równie ważne są działania pielęgnacyjne. Skórzany pasek należy przecierać ściereczką z mikrofibry, która świetnie poradzi sobie z wchłonięciem nadmiaru wilgoci i usunięciem powierzchownych zabrudzeń.  Raz na jakiś czas pasek należy wyczyścić specjalną pastą czyszczącą. Jakie sygnały powinny zwrócić naszą uwagę? Kiedy powinniśmy wykonać czyszczenie pastą? Powąchajmy pasek jeżeli wydziela on nieprzyjemną woń jest to pierwszy sygnał, że należy mu się porządne czyszczenie. Nie martwcie się jeżeli nie macie dostępu do profesjonalnych past czyszczących. Taką pastę z powodzeniem przygotujecie w domu wystarczy łyżeczka wody i łyżeczka sody oczyszczonej. Ta mieszanka skutecznie wyczyści pasek oraz zlikwiduje nagromadzone na nim bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach i brud. Pamiętajcie, że pasek po czyszczeniu pastą należy wytrzeć do sucha i omieść z pozostałości sody. Raz lub dwa razy do roku warto zakonserwować pasek skórzany specjalnymi środkami, które są do tego celu przeznaczone. Konserwacja zapobiega mikropęknięciom i niweluje dotychczasowe mikrouszkodzenia.

Bransoleta jest zdecydowanie trwalsza aniżeli pasek skórzany. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga odpowiedniego traktowania. Aby bransoleta zegarka zachowała nienaganny wygląd i posłużyła długi czas również o nią trzeba dbać. Raz do roku warto oddać bransoletę do profesjonalnego czyszczenia gdzie wykonuje się to na przykład za pomocą myjki ultradźwiękowej. W codzienności jednak niezastąpione będą patyczki higieniczne, ściereczka z mikrofibry, szczoteczka – może być nieużywana szczoteczka do zębów - oraz cierpliwość. Bransoletę zegarka należy dokładnie czyścić w każdych zakamarkach. Jak wiemy każda bransoleta składa się z ogniw są one ruchome umocowane na teleskopach – jest to idealne miejsce do gromadzenia się brudu, potu i bakterii. Dlatego właśnie bardzo ważne jest dokładne czyszczenie i osuszanie tych miejsc. Nieczyszczona bransoleta może wydawać brzydki zapach, niszczyć się a nawet uczulać. Powszechnie wiadomo, że bransoleta wykonana ze stali szlachetnej jest to materiał trwały jednakże jeśli będziesz narażał ją na ocieranie na przykład o biurko jeśli będziesz wykonywał w niej prace domowe lub nosił wraz z zegarkiem dodatkowe ozdoby narazisz bransoletę zegarka na mikrouszkodzenia, które skutecznie odbiorą jej urodę i pozbawią blasku zatem tutaj też należy pamiętać o zasadzie lepiej zapobiegać niż leczyć.  Pamiętaj aby po każdym użyciu najlepiej codziennie przecierać bransoletę zegarka suchą ściereczką z mikrofibry, a raz na jakiś czas zafundować jej dogłębne czyszczenie szczoteczką i patyczkami higienicznymi. Uważaj, aby samodzielnie nie używać detergentów! Jeżeli widzisz, że bransoleta płowieje traci blask lepiej oddaj ją w ręce profesjonalisty.

Koperta jest ochroną serca zegarka jej też należy się odpowiednia pielęgnacja. Bardzo ważne jest czyszczenie koperty ponieważ zaniedbana koperta wygląda bardzo nieestetycznie oraz może powodować uczulenia nie wspominając już o mikrouszkodzeniach, które mogą wpłynąć na jakość pracy zegarka.  Na kopercie znajdują się liczne grawery i żłobienia. Być może nawet nie zwracałeś na to uwagi, ale w takich zakamarkach bardzo często zbiera się brud, kurz i pot powodując namnażanie bakterii oraz niszczenie tworzywa z którego koperta jest wykonana. Dodatkowo na kopercie zamontowane są główki naciągu (koronki) ewentualnie przyciski do regulacji pod, którymi również zbiera się brud. Do czyszczenia koperty – pamiętaj kopertę czyścimy powierzchownie nie zaglądamy samodzielnie do środka koperty, nie wykręcamy koronek, nie wykręcamy dekla itp. – najlepiej w pierwszej kolejności użyć wacika kosmetycznego lub suchej ściereczki zbierając tym samym najgorszy powierzchowny brud. Do czyszczenia zakamarków najlepiej sprawdzi się nieużywana szczoteczka do zębów oraz patyczki higieniczne. Do czyszczenia koperty nie używamy detergentów! Raz w roku warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia i konserwacji elementów koperty.

Podsumowując czyszczenie i prawidłowa pielęgnacja przedłuża żywotność zegarka. Jesteś odpowiedzialny za wygląd swojego czasomierza, a jeśli będziesz dbał o zewnętrzną wizualną część swojego zegarka on odwdzięczy Ci się długą żywotnością i nienagannym wyglądem. Zadbany i wypielęgnowany zegarek to zegarek z duszą i to widać na pierwszy rzut oka. Warto dbać o swój zegarek!

PAMIĘTAJ – nigdy nie rozkręcaj zegarka do mechanizmu gdyż pielęgnacją, czyszczeniem i konserwacją mechanizmu powinien zajmować się specjalista! Ty dbaj o zewnętrzne części zegarka!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium