Opinie o Nas
12 3 6 9 . . . . . . . .
00 : 00 : 00 --
❄ XMAS SALE ❄
  • Gazetka promocyjna - STREFA OKAZJI
    Sprawdź ofertę
  • Gorąca oferta XMAS SALE!
    Sprawdź CENY DO -50%
Słownik czasomaniaka

 

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się co dokładnie oznacza dane stwierdzenie, sformułowanie czy też oznaczenie. W tym artykule
postaramy się przybliżyć poszczególne znaczenia funkcji i oznaczeń tak abyś już nie musiał zastanawiać się nad tym podczas przeglądania
oferty z zegarkami lub gdy staniesz przed wyborem swojego nowego czasomierza, abyś wiedział o co zapytać sprzedawce.

Alarm - jest to nic innego jak sygnał dźwiękowy (czasem połączony również z wibracją) sygnalizujący ustawioną wcześniej godzinę. Funkcja
                 niezwykle przydatna i praktyczna. Zegarek wyposażony w funkcję alarmu posiada najczęściej dodatkowy mechanizm. Alarm można wykorzystać na wiele sposobów - czy to jako budzik, czy jako przypominacz lub po prostu sygnał, który wskaże użytkownikowi że nadeszła pora na wykonanie
jakiejś czynności

Antymagnetyczny - zegarki z tą funkcją zabezpieczone są przed polem elektromagnetycznym wytwarzanym przy na przykład mikrofalówki, lodówki,
głośniki. Nie od dziś wiadomo, że wyżej wymienione urządzenia użytku domowego to wrogowie mechanizmów naszych zegarków i należy uważać, aby
nie narazić zegarka na przebywanie w polu elektromagnetycznym danego urządzenia. Jednakże funkcja, którą omawiamy jest przeznaczona głównie
dla osób, które w swojej pracy mają ciągłą styczność z dużym polem elektomagnetycznym na przykład przy transformatorach. Z antymagnetycznością
ściśle wiąże się technologia A - Proof, która została opracowana a następnie opatentowana przez firmę Ball i jest stosowana w celu ochrony zegarków
przed wspomnianym polem elektromagnetycznym. Technologia polega na zastosowaniu specjalnego stopu metali - Mumetal

Autokompensacja - Umożliwia samoczynne wyrównywanie błędu powstającego w chodzie zegarka na skutek zmian temperatury otoczenia (błąd temperaturowy).

Automatyczny naciąg zegarka - Automatic - jest to sposób działania mechanizmu. Oznacza to zastosowanie naciągu automatycznego w postaci centralnie umocowanego wahnika obracającego się dookoła osi, który podczas ruchu powoduje naciąganie sprężyny napędowej.

Autoquartz - mechanizm łączący w sobie automat z kwarcem a możliwe jest to za pomocą przechowywania w akumulatorze energii wytwarzanej przez wahnik

 

Balans - Koło zamachowe ze sprężyną zwrotną – podstawowy element zegarowego regulatora chodu. Pod wpływem działania sprężyny włosowej wykonuje ruch obrotowy zwrotny wokół osi będącej (w założeniu teoretycznym) środkiem jego ciężkości. W praktyce jednak jest to nie wykonalne gdyż środek ciężkości balansu zawsze znajduje się w pewnej odległości od osi obrotu. Charakterystyczną cechą koła balansowego jest stosunkowo niska masa własna i możliwie duży moment bezwładności. Uzyskuje się to przez skupienie jak największej części masy w wieńcu koła balansowego. Większy moment bezwładności oznacza,  że oscylowanie balansu będzie mniej podatne na zmiany spowodowane zewnętrznymi zakłóceniami, co w praktyce skutkuje „lepszym trzymaniem czasu”. W dużym uproszczeniu jest to regulator chodu zegarka.

Bezel - pierścień okalający szkło zegarka i jednocześnie mocowany do koperty. Taki bezel może być pierścieniem obrotowym, a na nim mogą być umieszczone skale,  podziałki itp służące zazwyczaj do odczytu stref czasowych, upływanego czasu, prędkości. Wyróżniamy bezel wewnętrzny bądź zewnętrzny przy czym oba rodzaje
pełnią jednakowe funkcje, a wybór ze względu na ten podział będzie czysto estetyczny nie zaś funkcjonalny.

Chód zegara - z tym określeniem często można spotkać się podczas rozmowy z profesjonalistą (sprzedawca, zegarmistrz itp). Jest to miano określające po prostu działanie zegarka. Osoba używająca tego określenia będzie miała na myśli współdziałanie wszystkich elementów mechanizmu, a mówiąc językiem profesjonalnym będzie to współdziałanie regulatora chodu z wychwytem, polegające na uwalnianiu i blokowaniu obrotu kół zębatych mechanizmu, a w konsekwencji ruchu wskazówek. Być może wyda się Wam to prozaiczne, ale końcową składową poprawności chodu zegara jest tykanie oraz wskazywanie czasu. Z pozoru błaha rzecz jednak warto znać nomenklaturę jeżeli chcemy podczas profesjonalnej obsługi wiedzieć o czym rozmawiamy.

Chronograf - jest to najprościej rzecz ujmując stoper jednakże takie uproszczenie nie jest do końca sformułowaniem precyzyjnym gdyż chronograf w rozwinięciu swojej  definicji jest to mechanizm mierzący przedział czasowy. Warto podkreślić, że chronograf działa wyłącznie podczas jego używania i aby go używać należy go uruchomić. Rodzajem chronografu będzie chronoskop, którego funkcją jest pomiar z dokładnością co najmniej do 1/100 sekundy.

Chronometr - Zegarek o podwyższonej precyzji chodu, przetestowanej w różnych pozycjach i temperaturze oraz potwierdzonej oficjalnym certyfikatem wydanym przez niezależne laboratorium badawcze. Cechuje go duża niepodatność na zmienne warunki działania.

Cyferblat - jest to tarcza zegara z zaznaczoną na niej podziałką czasu (indeksy, cyfry) na cyferblacie mogą być zlokalizowane tak zwane subtarcze. Cyferblat to również miejsce do umocowania wskazówek.

Datownik - wskaźnik aktualnej daty regulowany, umiejscowiony na tarczy zegara. Datownik wskazuje czas za pomocą dysków w zależności od ilości wskazań tyle mamy  mamy dysków. Datownik może wskazywać samą datę w postaci cyfr, może wskazywać datę plus nazwę miesiąca (skrót) może wskazywać datę nazwę miesiąca oraz nazwę dnia (skrót)

Dekiel - Ruchomy element koperty zegarka umożliwiający montaż mechanizmu oraz wgląd do niego bez potrzeby jego wyjmowania z koperty na przykład podczas serwisu. Dekiel może być pełny lub transparentny.

Dual Time - funkcja użyta w niektórych zegarkach umożliwiająca odczyt podwójnego czasu to znaczy prościej mówiąc subtarcza wskazująca dodatkowy czas (godzinę) prócz czasu  lokalnego (preferowanego użytkowanego codziennie). Funkcja ta jest bardzo przydatna podczas podróży do innych stref czasowych lub podczas gdy często kontaktujemy się na przykład z rodziną mieszkającą w innej strefie czasowej wówczas nie musimy przeliczać różnicy godzin gdyż wskaże nam ją zegarek.

ETA - a dokładnie ETA S.A. Manufacture Horlogère Suisse to największy szwajcarski producent ébauche oraz mechanizmów z ręcznym i automatycznym naciągiem a także mechanizmów kwarcowych,
będący spółką zależną i wchodzącą w skład The Swatch Group. Mechanizmy tego producenta są niezwykle precyzyjne i wytrzymałe. Zegarki z tym właśnie mechanizmem są bardzo pożądane
wśród wielbicieli czasomierzy.

Fornitury - części czy też komponenty służące do produkcji lub też naprawy zegarków.

Gasket - uszczelnienie zegara zapewniające mu wodoszczelność. Gasket to mechaniczne uszczelnienie wypełniające przestrzeń pomiędzy dwoma powierzchniami składające się na przykładz uszczelek.

Gilszowanie - rodzaj zdobienia i dekorowania cyferblatów. Warto podkreślić, że zegarek zdobiony gilszowaniem uchodzi za niezwykle prestiżowy. Prościej mówiąc jest to wzór nakładany na cyferblat, który tworzy zdobienie czyniąc tym samym wygląd zegarka bardziej precyzyjnym.

G-Shock – nazwa kolekcji zegarków marki Casio. Linia powstała w 1983 roku w wyniku prac nad wstrząsoodpornym zegarkiem który wytrzyma upadek na twardą powierzchnię z wysokości  co najmniej 10 metrów.

Kaliber - symbol danego mechanizmu. Oznaczony cyframi i literami określa wymiary, kształt oraz układ poszczególnych części mechanizmu –
definiuje zespół cech wyróżniających jeden mechanizm od drugiego bądź mechanizm danego producenta od innego.

Kalibracja - pojęcie używane w kontekście kalibracji mechanizmu, która służy poprawnemu ustawieniu wskazówek zegara.

Koperta - najbardziej zewnętrzny element zegarka, a mówiąc prościej jest to obudowa mechanizmu i cyferblatu. Koperta chroni mechanizm zegarka przed uszkodzeniem i wpływami zewnętrznymi Pełni ona w funkcję dekoracyjną i estetyczną.

Koronka - a w języku jeszcze bardziej fachowym jest to główka naciągowa. Jest osadzona na końcu wałka naciągowego mówiąc prościej jest to swego rodzaju pokrętło umożliwiające ustawienie wszelkich parametrów takich jak godzina, data lub inne wskazania. W zegarkach sportowych koronka jest  najczęściej wkręcana na tubus koperty ograniczając niebezpieczeństwo dostania się wody  do jej wnętrza.

Kurant - zegarek z sygnalizacją dźwiękową, wyposażony w dodatkowy mechanizm wygrywający melodie.

Mechanizm chodu - zasadniczy mechanizm każdego zegarka mechanicznego odmierzający czas.

Mikrorotor - masa zamachowa o niskiej średnicy jego zastosowanie pozwala uniknąć konieczności zamontowania wahnika

Naciąg - urządzenie służące do do napinania sprężyny napędowej, poprzez przeniesienie z zewnątrz energii potrzebnej do napędu zegara.

Napęd - w zegarach mechanicznych stosuje się napęd obciążnikowy lub sprężynowy.

Perłowanie - sposób dekorowania mechanizmu lub koperty zegara.

Piaskowanie - rodzaj polerowania mechanizmu lub koperty zegara w wyniku, którego uzyskuje się matowe jednolite wykończenie.

Platerowanie - nakładanie na zegarek metalowy (stop metali) cienkiej powłoki z innego metalu. Nakładanie materiału ochronnego na przykład złota.

PVD - rodzaj powłoki a dokładniej ujmując jest to technologia pokrywania powierzchni metalowych poprzez bombardowanie w próżni powierzchni pokrywanej cząsteczkami. Efektem "ubocznym" jest również utwardzanie powierzchni.

Rotor - inaczej wahnik - Element naciągu automatycznego zegarka, służący do naciągania sprężyny napędowej.

Rubin - naturalny bądź syntetyczny to popularna nazwa mineralnych elementów łożysk zegarkowych, np. kamieni łożyskowych, nakrywkowych.

Seria limitowana - Ściśle określona seria zegarków danego typu, produkowanych zwykle dla upamiętnienia jakiegoś wydarzenia, potwierdzona certyfikatem limitacji, przeważnie od 20 do 1000 sztuk.

Skacząca sekunda - oznacza ruch wskazówki sekundnika przesuwającej się co sekundę o jedną sekundę. Myślicie przecież to oczywiste? Otóż wcale nie! Jest to rozwiązanie pochodzące z z roku 1776 którego skonstruowanie polega między innymi na wykorzystaniu oddzielnej przekładni zębatej dla sekundnika.

Subtarcza - dodatkowa tarcza na cyferblacie wskazująca na przykład drugą strefę czasową itp

Swiss Made - znak sygnatura wysokiej jakości uregulowany szwajcarskim prawem określający pochodzenie zegarka bądź mechanizmu. Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego podaje, że zegarek spełnia warunki „swiss made” gdy:

mechanizm zegarka jest szwajcarski,
zegarek został złożony w Szwajcarii,
producent przeprowadził kontrolę końcową w Szwajcarii,
co najmniej 60% kosztów produkcji wygenerowano w Szwajcarii

Mechanizm spełnia warunki „swiss made” gdy:

został zmontowany w Szwajcarii,
został sprawdzony przez producenta w Szwajcarii,
co najmniej 60% kosztów produkcji wygenerowano w Szwajcarii,
co najmniej 50% wartości wszystkich części składowych, z wyłączeniem kosztów montażu pochodzi ze Szwajcarii.

Szkiełko - przezroczyste, chroniące cyferblat oraz jego składowe elementy. Dzielimy na:

Szkiełko szafirowe - bardzo twarde i odporne na zarysowania jednak są bardziej kruche od szkieł mineralnych. Kruchość szkła szafirowego oznacza, że o ile ciężko będzie je
zarysować tak już teoretycznie łatwo je zbić uderzając o kand biurka itp twardość w skali Mohsa 7/9 na 10
Szkiełko mineralne - jest to szkło mniej odporne na zarysowania ze względu na swoją miękkość jednakże lepiej znosi uderzenia. twardość w skali Mohsa 4/5 na 10
Szkiełko hesalitowe - plastikowe miękkie i nieodporne na stłuczenia, ale ich zaletą jest to, że są bardzo podatne na szlifowanie. twardość w skali Mohsa 1 na 10
Szkło z powłoką antyrefleksyjną - może ono być wykonane z w/w jednakże charakteryzuje je powłoka naniesiona na powierzchnie szkła. Powłoka czyni szkło przeciwodblaskowym,
a to wszystko po to, aby poprawić czytelność cyferblatu. Służy zminimalizowaniu natężenia światła odbitego oraz zwiększenia natężenia światła przechodzącego.
Cechą uboczną powłoki jest najczęściej widoczna pod pewnymi kątami niebieskawa poświata.
Szkiełko pleksi - tworzywo sztuczne wykorzystywane do wyrobu szkieł zegarkowych bezbarwne, przezroczyste, odporne na wpływy atmosferyczne, nadające się do obróbki i barwienia.

Szlif – zdobienie płyt, mostków i kół mechanizmu

Telemeter - w zegarku ze stoperem dodatkowa podziałka naniesiona na tarczy lub pierścieniu koperty pozwalająca na podstawie czasu upływającego od jednego do drugiego wyładowania atmosferycznego na określenie odległości przebywania obserwatora od tych wyładowań.

Totalizator - dodatkowy licznik na tarczy głównej zegara na przykład dla chronografu

Wahadło - Główny element regulatora wahadłowego.

Wahnik - Element naciągu automatycznego zegarka. Swobodnie ułożyskowana, najczęściej w środku mechanizmu (odmianą jest tzw. mikrorotor)
i niewyrównoważona masa tzw. wahnik, która pod wpływem ruchów ręki obraca się względem mechanizmu i za pośrednictwem redukcyjnej przekładni
zębatej powoduje samoczynne naciąganie sprężyny napędowej.

Wałek naciągowy - Element naciągu ręcznego zegarka, zakończony pokrętłem czyli główką naciągową (koronką) Wałek naciągowy służy do nakręcania zegarka oraz ustawiania wskazówek bądź innych wskazań typu data itp.

Wodoszczelność - wskaźnik (oznaczenie) odporności na kontakt z cieczą

Wskaźnik rezerwy chodu - Wskaźnik ten pokazuje (na podstawie stanu napięcia sprężyny napędowej) odcinek czasu (wyrażony najczęściej w godzinach,
a dla dłuższej autonomii chodu również w dniach), który zapewni działanie zegarka aż do momentu kiedy konieczne będzie ponowne naciągnięcie sprężyny napędowej.

Włos - Element regulatora balansowego zwany sprężyną włosową, najczęściej w kształcie spirali Archimedesa, powodujący ruch zwrotny koła balansowego.
W pierwszych zegarach balansowych elementem zwrotnym był włos naturalny ze szczeciny, po zastąpieniu go metalową sprężynką nazwa „włos” pozostała w potocznym użyciu.

Zapięcie motylkowe - rodzaj zapięcia występujący w paskach, które czyni pasek podobnym do bransolety w formie zapięcia.

 

 

 

 

 

 

 

l
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl